A napjainkban egyre szélesebb körben alkalmaznak acél- és öszvérszerkezetekben profillemez-gerincű tartókat, mind a magasépítés, mind a hídépítés területén. A gazdaságos alkalmazás feltétele, az összetett szerkezeti viselkedés ismeretén alapuló szabványos méretezési módszerek kidolgozása. A stabilitási viselkedés tekintetében a nemzetközi szakirodalmi adatok azt mutatják, hogy a profillemez-gerincű tartók kifordulási, lokális horpadási, illetve az összetett (hajlítás, nyírási horpadás és beroppanás interakciója) jelenségeinek vizsgálatával nagyon kevés kutatás foglalkozott, így nem állnak rendelkezésre a méretezési eljárások sem a stabilitási ellenállás meghatározására. A javasolt PhD kutatás célja ezeknek a jelenleg hiányzó méretezési eljárásoknak a kidolgozása, a profillemez-gerincű tartók stabilitási jelenségeinek részletes elemzése alapján. A kutatás további célja a profillemez-gerincű tartók lehetséges alkalmazási területének bővítése, új profilgeometriák fejlesztése a stabilitási ellenállás növelése, az anyagfelhasználás optimalizálása céljából.
A PhD kutatásnak a következő feladatrészeket kell tartalmaznia:
- Nemzetközi szakirodalom alapján a profillemez-gerincű tartók stabilitásvizsgálata témájában korábban elvégzett kutatási eredmények összefoglalása.
- Kísérleti program kidolgozása, végrehajtása és értékelése profillemez-gerincű tartók övlemez horpadási ellenállásának meghatározására, egy ipari K+F+I projekt keretében.
- A kísérletek alapján fejlett numerikus modell kidolgozása, melyen a szerkezeti viselkedés elemezhető és a stabilitási ellenállás tetszőleges geometria esetén meghatározható, a kísérleti vizsgálatok kiterjesztésével.
- A kíséreti és numerikus eredmények értékelése és elemzése; a következtetések alapján új méretezési módszer kidolgozása a profillemez-gerincű tartók stabilitási ellenállásának meghatározására.
- A szerkezeti viselkedés elemzése és jellemzése alapján a profillemez geometriájának fejlesztése a kedvezőbb statikai viselkedés elérése céljából.