2015. november 26.
Interjú az Építőmérnöki Kar mesterszakos hallgatójával, aki az első év elvégzése után jelenleg Erasmus ösztöndíjjal Münchenben folytatja tanulmányait.
Kapcsos Ádám Infrastruktúra-építőmérnöki szak Közlekedési létesítmények szakirányon szerezte alapdiplomáját. „Az Erasmus ösztöndíjhoz 3,0 feletti görgetett átlag kellett, ehhez adódtak hozzá az egyetemi társadalmi tevékenységekből (pl. szakkollégium), nyelvismeretből, sportból és tanulmányi versenyeredményekből származó pluszpontok, illetve sokat nyomott a latba a benyújtott pályázatom színvonala is” – sorolja a kritériumokat a hallgató, akinek intézményválasztása tudatos volt. „A vasútmérnöki oktatás csak kevés helyen hasonló rendszerű, mint az Építőmérnöki Karon, még ritkább a Műegyetemhez mérhető patinájú intézmény. A Technische Universität München az oktatás és a kutatás terén is világhírű egyetem. A 13, egykori hallgató-oktató Nobel díjas tudósán, valamint nagyszerű hagyományain, hírnevén kívül, a jelenben rengeteg lehetőséggel, bő forrásokkal, dinamizmussal” – ecseteli Ádám, aki az elmúlt hónapok tapasztalatai tükrében őszintén vall a két intézmény tanítási kultúrája közti hasonlóságokról és különbségről. „Stabil alapokra épülő tudást adnak a BME-n, de kishitűséget és önbizalomhiányt is ’nevelnek’ a diákba főleg alapképzés alatt szerzett kudarcokkal.” A hallgató szerint jobban kellene a támogatni a nyelvtanulást. „Ennek a legkézenfekvőbb módja, ha kredit járna a nyelvi kurzusokért, de bizonyos tantárgyaknál külön feladat lehetne idegen nyelvű szakmai folyóiratok, szócikkek ismerete, fordítása is”- ötletezik.
Technische Universität München Campus
„A müncheni egyetemen is mindent ki kell érdemelni, de jóval kisebb a stressz-szint” – tudjuk meg. „A külföldi diákoknak például nincsen katalógus, kisebb az óraszám, kevesebb a számonkérés, de ezek jóval nagyobb súllyal esnek latba. Jobban értékelik, ha valakiben látják a törekvést. A projektek, beadandók tekintetében viszont mindkét intézmény a végletekig szigorú, ami jó” – fűzi hozzá.
Kapcsos Ádám diáktársainak is csak javasolni tudja, hogy töltsenek huzamosabb időt külföldi tanulmányokkal. „Ne riadjatok vissza, még akkor sem, ha látszólag a lehetőségeitek ezt nem engedik meg. Ha valamibe megéri befektetni, az az oktatás, a képzés”– erősít meg. „A Magyarországhoz képest másfélszer drágább megélhetés sem tartotta vissza céljaim megvalósításától. Az ösztöndíj nem elég, dolgozni otthon és itt is szükséges” – magyarázza, ezért „fordításokat, kisebb írásos munkákat vállalok, valamint a helyi diákszövetkezetnél hétvégi fizikai munkát végzek. Korlátok legtöbbször csak a fejekben léteznek, tanulni pedig szinte mindenhonnan és mindenből lehet, ha az ember megfelelő alázattal áll a dolgokhoz” – jelenti ki az építőmérnök hallgató, aki erőt és kitartást egy másik „szenvedélyéből”, a zenéből merít.
Rajna-vízesés (Rheinfall), Svájc
„8 éves koromtól hegedülök” – tudjuk meg. „A többszöri költözések ellenére is mindenütt folytattam a zenélést. Egy idő után képbe került a zongora, mint kötelező, főtantárgy melletti hangszer, majd a gimnáziumi nyelvtanulás mellett a zenélésem az éneklésre korlátozódott” – idézi fel a kezdeteket Ádám, aki a hegedűhöz a Műegyetemi Szimfonikus Zenekar tagjaként tért vissza.
BME MEZ 2011.05.30.
„A zene számomra egy menekülési út lett, egy hely, ahol kiszabadulhattam a reál rendkívül monoton világából. Egy szenvedély, ami nem káros az egészségre” – jelenti ki. Az építőmérnöki kar hallgatója büszke arra, hogy „egy lassan 120 éve töretlenül működő, a világon egyedülálló, magas szintű társaság tagja” lehet. „Ez nem csak dicsőség, hanem hivatás és felelősség is” – magyarázza. „A heti öt óra próba sok áldozattal járt, a tanulástól is sok időt elvett. Többször megkérdőjeleztem, hogy érdemes-e, illetve képes vagyok-e folytatni?” – emlékszik vissza. „De büszke vagyok arra, hogy egy félévet sem hagytam ki, minden hazai és külföldi koncerten képviseltem a zenekart, valamint a kart.”
BME Aula, Koncert 2013.04.23.
Ádám az Erasmus alatt sem távolodik el a zenétől. Jelenleg a Müncheni Magyar Katolikus Egyházközösség DurMolOK kórusában énekel és hegedül. „Befogadtak, jóllehet nem vagyok tagja sem a missziónak, se Katolikus nem vagyok, de a zene szeretete egy, a különbségeket gond nélkül áthidaló közös nyelvünk.”
Kapcsos Ádám egy szemesztert, tölt a müncheni egyetemen. S bár fontosnak tartja a külföldi tapasztalatszerzést, a diploma megszerzése után Magyarországon szeretne munkát vállalni. „Meggyőződésem, hogy abban az országban kell hasznot termelnem, minél több és jobb eredményt felmutatnom, amelyik kinevelt engem” – jelenti ki. „Ezt bizonyítja, hogy hazánkban nagyobb elismertségnek örvendő szakmák helyett az egész életemet feltettem a magyar vasút és egyéb infrastrukturális létesítmények szolgálatára, mert megítélésem szerint oda kell az ember.”
Őszi szemeszter (HUN) Nedves a szél, falevéllel terhes a táj, eszi hajnal Partjainál a sok ódon épülete egyetemnek Várnak az ősi födémek és folyosók, meg az aula Nagy a teher, nagy a stressz-szint, nagy a neve eleidnek. /Kapcsos Ádám 2014.08.20./
CÉL (HUN) Mondd, a célod, hogy mi és megmondom jó-e? Szolgáltál? Kit vagy mit? Tényleg híve voltál? Küzdöttél? Mi ellen? És milyen is voltál? Szerettél? Kicsodát? Most szeretted hol van? Minden, ami élő, céllal jő világra. Vagy elbánt az élet veled is mint mással? Vagy tán hiszed: lehet lavírozva élni… Cél kell mindenkinek, fohászkodj a célból, Cél kell mindenkinek, cél a vég s a kezdet, Így nem pazarolod, a létet, mit kaptál, /Kapcsos Ádám 2012.08.19./
Búcsú (HUN) Bárcsak fájna az most, hogy mindent itt hagyok, De tetteim súlyát, eredményét homály Nincs, ami itt tartson, aki voltam: halott! Holnaptól nem hallod vidám füttyöm szavát, Nem leszek biztos pont, többé életedben Fénykép, ködös emlék, majd végül már az sem. Így nem kérdezem meg és nem is számít már, Úgy kezelnél most is, ha tudnád, elmegyek, Nincs kimondatlan szó, és mivel tartozom Ha fába szeget versz, azt ki is húzhatod. Elindulok, messze- messzire visz utam, Látomás vagyok csak, szép- vagy épp rémálom Csak az út pora az, mit magammal viszek, De most még őröm légy, megmentőm, barátom, És majd oda megyek, ahol szükség van rám De addig, hova szél fúj tévelygek tova /Kapcsos Ádám 2015.08.27./ |